Det som nu händer i Venezuela är inte en venezuelansk fråga. Det är laboratoriet där det avgörs om 2000-talet ska vara ett öppet fält för företagsplundring eller om folket i syd ska ha något att säga om sina resurser och sin framtid.
Det skriver analytikern och forskaren Alfonso Insuasty Rodriguez
i den Latinamerikanska kanalen teleSUR.

Det Venezolanska institutet för vetenskaplig forskning (IVIC), ett av målen för USA:s bombningar.
Foto: Mincyt.
Och han fortsätter: “Venezuela har vävt ett nätverk av allianser med Kina, Ryssland, Iran och BRICS+-länderna som utmanar dollarmonopolet och bygger egna finansiella och kommersiella alternativ utanför USA:s kontroll. I en värld där makten inte längre är koncentrerad till en enda huvudstad, är Venezuela en strategisk nod för den multipolära övergången.”
Hans slutsats är att attacken mot Venezuela var ett budskap med flera mottagare: «detta händer dem som vågar handla utanför USAs regler». Det stoppar BRICS+. Det är att disciplinera alla som försöker utöva verklig suveränitet och arbetar för en ny rättvisare världsordning.
Läs mer: Svensk-Kubanska Föreningen.
